Show Results After Events  2017

 

CCHSWA HEAVY HORSE STATE SHOW 2017

INCORPORATING THE PRESTIGIOUS MAX FOWLER GELDING AWARD

RESULTS

BREED

Shire Horse

Best Presented: 1st: Inspiration Valley Shires Rapanza 2nd: Champagne Evelyn 3rd: Darkmoor Sinatra

Mare/Filly Any Age: 1st Inpiration Valley Shires Rapanza2nd: Champagne Eveyn

Champion Mare/Filly:  Inspiration Valley Shires Rapanza

Gelding any age: Darkmoor Sinatra

Supreme Shire:  Inspiration Valley Shires Rapanza

Gypsy Cob

Best Presented: 1st: Tierney Park Minstrel 2nd: It’s Smokey 3rd HS The Rocking Horse Colt

Gypsy Cob Mare/Filly : 1st:  Forge Farm Duchess of Cornwall

Gypsy Cob Stallion/Colt:  1st: Tierney Park Minstrel   2nd:  HS The Rocking Horse Colt

Gypsy Cob Gelding any age:  1st It’s Smokey

Supreme Gypsy Cob:   Tierney Park Minstrel

 

Part-Bred Gypsy Cob

Best Presented:  1st Malakand Min Min    2nd : Enbarr

Part-Bred Gypsy Mare/Filly any age: 1st Malakand Min Min   2nd Enbarr

Supreme Part-Bred Gypsy Cob : Malakand Min Min

Clydesdale-Cross

Best Presented: 1st : Poppy2nd: Tilly Devine3rd: Clayton Mazerah

Filly 3 years: 1st: Majestik Matilda2nd: Violet 3rd: Wouriepool True Colours

Mare 4 yrs and over: Tilly Devine2nd: Poppy3rd: Clayton Mazerah

Champion Mare/Filly :  Tilly Devine    Reserve Champion Mare: Poppy

Gelding 3yrs and under: Hillside Park Royal Duke

Gelding 4 yrs and over:  1st He’s got Swag2nd: Peartree Farm Titan

Champion Gelding: Hillside Park Royal Duke    Reserve Champion: He’s got Swag

Supreme Clydesdale –Cross:  Tilly Devine

Part Bred Heavy Horse

Filly/Mare:  1st: Mystic Shadows Silver Saffire2nd Violet

Gelding any age: Peartree Farm Titan

Supreme Part Bred Heavy Horse:  Mystic Shadow Silver Saffire

Drum Horse

Best Presented : 1st Claylee Black Betty

Mare/Filly any age:  Claylee Black Betty

Champion Mare and Supreme Drum Horse: Claylee Black Betty

Any Other Heavy Horse

Best Presented: 1st: Tierney Park Minstrel2nd: HS The Rocking Horse Colt 3rd: It’s Smokey

Colt/Stallion: 1st: Tierney Park Minstrel 2nd HS The Rocking Horse Colt

Supreme Any Other Heavy Horse:  Tierney Park Minstrel

Highland Pony

Best Presented:  1st: Croftcnoc Cameron2nd : Currie Park Dundee 3rd: Currie Park Glencoe

Mare/filly any age: 1st: and Champion Mare:  Currie Park Dundee 

Stallion/colt: 1st Currie Park Glencoe

Gelding any age: 1st: Croftcnoc Cameron2nd: Currie Park Bracken

 

Clydesdale

Best Presented: 1st Benwerrin Flicka, (Aimee Deakin) 2nd: Dondale Ziggy Stardust, (Trina Deakin)

3rd : SP Sir James (Brooke Atkinson)

1 yrs and under : 1st : Wouriepool Scottish Legacy(Emily Goodall) 2nd: SP Sir James (Brooke Atkinson)

Filly 3yrs and Under: 1st: Wouriepool Scottish Legacy(Emily Goodall) 2nd: Noranda Llewellyn (Emma Iddison) 3rd Redbrook Lady Faith (Michelle Cahill)

Mare 4 yrs and over: 1st: Ferndales Mona Lisa (Jessica Jasper)2nd: Ferndales Skylight (Emily Goodall) 3rd: Southdown Margaret Rose

Champion Mare/Filly: Wouriepool Scottish Legacy(Emily Goodall)

Reserve Champion: Ferndales Mona Lisa (Jessica Jasper)

Colt 3 yrs and under: 1st SP Sir James(Brooke Atkinson) 2nd Dondale Ziggy Stardust (Trina Deakin)

Stallion 4 yrs and over:  1st: Valmont Dynasty(Skye Coffey) 2nd Carbanup River Jack (Shelley Wallis)

Champion Stallion/colt : Valmont Dynasty 

 Reserve Champion: SP Sir James

Supreme ClydesdaleValmont Dynasty

Gelding 3yrs and under: 1st Skyesdale Tuppence(Greg Coffey) 2nd: Hester Brook Luke (Kim Johnson)

Gelding 4 yrs and over: 1st Benwerrin Flicka,  (Aimee Deakin) 2nd: Surex Park Georgie Boy (Kim Johnson)  3rd Valmont Jacques(Emma Iddison)

MAX FOWLER GELDING AWARD

CHAMPION: BENWERRIN FLICKA

RESERVE CHAMPION:

SUREX PARK GEORGIE BOY

Supreme Junior Horse : SP Sir James

 

Fancy Dress

1st: Carbanup River Jack (Shelley Wallis) 2nd: Poppy (Laura Thompson) 3rd: Malakand Min Min (Kirsty Bradford) 3rd: It’s Smokey(Rebecca Guerini)  4: HS The Rocking Horse Colt (Evie-Ray Herson)

RIDDEN CLASSES

Ridden Heavy Horse pure bred:  1st Tierney Park Minstrel2nd Champagne Evelyn (Bryony Kavanagh 3rd Benwerrin Flicka (Trina Deakin)

Supreme Ridden Heavy Horse :  Tierney Park Minstrel

Champion Ridden Clydesdale: ( Flying Feather Award) :  Benwerrin Flicka (Trina Deakin)

Ridden Part-Bred Horse:  1st : He’s got Swag2nd: Poppy (Laura Thompson)

Supreme Part Bred Ridden:  He’s got Swag (Naomi Hymers)

Supreme of Supreme Ridden :  Tierney Park Minstrel

Harness Classes:

Maiden Horse:  1st: Inspiration Valley Shires Rapanza (Megan Bond) 2nd Redbrook lady Faith (Michelle Cahill) 3rd: HS The Rocking Horse Colt (Evie-Ray Herson)

Beginner Driver:  1st: Redbrook Lady Faith (Michelle Cahill) 2nd: Rosie3rd: Inspiration Valley Shires Rapanza (Megan Bond)

Novice Driver: 1st: Rosie2nd: Inspiration Valley Shires Rapanza 3rd: Poppy

Open Driver: 1st: Mr Walmsley and Rosie2nd:  Wayne Hardingham and Josie3rd: Phil Lucre and Southdown Margaret Rose

Obstacle driven : 1st: Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony2nd: Phil Lucre and Southdown Margaret Rose 3rd: Mr Walmsley and Rosie

Log Snig  1st: Emma Iddison and Valmont Jacques 2nd: Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony 3rd: Megan with Inspiration Valley Shires Rapanza

Sled Obstacle : 1st: Emma Iddison with Valmont Jacques 2nd: Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony 3rd: Shelly Wallis and Carbanup River Jack

Working Farm Implement: 1st: Mr Walmsley and Rosie 2nd : Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony

Trade and Delivery : 1st: Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony

Wheeled vehicles: 1st: Mr Walmsley with Rosie2nd: : Phil Lucre and Hester Brook Sir Anthony

 

Duncan Mackinnon Champion Working Clydesdale Award Winner :

 Mr Phil Lucre

Walter Angel Farm and Forestry Award Winner : Mr Phil Lucre

Rex Newbold Overall Harness High Points Award: Mr Phil Lucre

Matilda Part-Bred Clydesdale Award:

Mr Walmsley

 

Congratulations to all participants – the standards were very high and gave the judge a difficult task in choosing winners.

The CCHSWA sincerely thank all participants and supporters who contributed to a great show.

Huge thanks to our sponsors without whom we could not have held this show